عوارض شایع پس از تزریق واکسن کرونا آسترازنیکا و درمان آن

واکسن کرونا

بعد از واکسیناسیون کووید 19- AstraZeneca
درباره واکسن
امروز شما واکسن کووید 19 آسترازنکا را دریافت کرده اید .
این واکسن می‌تواند مانع از بیمارشدن افراد به علت کووید 19 شود. واکسن کووید 19 آسترازنکا حاوی هیچ ویروس زنده
SARS-CoV-2 نیست و نمی‌تواند به شما کووید 19 بدهد. این شامل کد ژنتیکی بخش مهمی از ویروس سارس-COV-2 به نام پروتئین spike است که توسط یک ویروس «حامل» سرماخوردگی معمولی بی ضرر (یک آدنوویروس) به داخل سلول های شما منتقل می شود. سپس بدن شما پروتئین spike را تولید می کند و از آن برای یادگیری تشخیص و مبارزه علیه ویروس SARS-COV-2 استفاده می کند. آدنوویروس طوری اصلاح شده است که به محض ورود به داخل سلول ها نمی تواند تکثیر شود. این بدان معنی است که آن نمی‌تواند به سلول‌های دیگر سرایت کند و باعث عفونت شود.

پس از واکسیناسیون چه انتظار می رود
مثل هر واکسنی، شما ممکن است برخی از عوارض جانبی را پس از دریافت واکسن کووید 19 داشته باشید.
عوارض جانبی رایج پس از واکسن کووید 19آسترازنکا عبارتند از:
• درد، تورم، حساسیت لمسی، قرمزی یا خارش در محل تزریق
• خستگی
• سردرد
• درد عضلانی
• حالت تهوع
• تب و لرز
• احساس ناخوشی
• درد مفاصل.
عوارض جانبی کمتر رایج پس از واکسن کووید 19 آسترازنکا عبارتند از:
• گره های لنفاوی بزرگ
• درد در اندام
• سرگیجه
• کاهش اشتها
• درد معده.
این عوارض جانبی معمولاً خفیف هستند. آنها در حدود دو سوم افرادی که واکسینه شده اند، رخ می دهند و در عرض یک یا دو روز از بین می‌روند. بعضی از افراد علائم قابل توجه تری شبیه آنفولانزا از این واکسن را نسبت به واکسن های دیگر خواهند داشت و ممکن است زمانی را نیاز داشته باشند که از فعالیت های عادی دور بمانند. این علائم بعد از دوز اول در مقایسه با دوز دوم شایع تر هستند.
اگر درد در محل تزریق،تب، سردرد یا درد های بدن را در 1 تا 2 روز اول بعد از واکسیناسیون تجربه می کنید، می توانید پاراستامول را مصرف کنید. این کمک می کند تا برخی از علائم فوق کاهش یابند. لازم نیست قبل از واکسیناسیون پاراستامول یا ایبوپروفن مصرف کنید. اگر تورم در محل تزریق وجود داشته باشد، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
عوارض جانبی نادر که پس از واکسن کووید 19 آسترازنکا گزارش شده است، عبارتند از:
• واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی):
o این مورد تقریباً در هر 1 میلیون نفر که این واکسن را دریافت می کنند، دیده می شود.
• یک حالت لخته شدن خیلی نادر و غیر معمول:
o یک عارضه جانبی خیلی نادر از یک حالت غیرمعمول شامل لخته شدن خون و تعداد کم پلاکت خون کم ممکن است بعد از واکسن کووید 19 آسترازنیکا اتفاق بیافتد. این تقریباً 4 تا 6 نفر از هر یک میلیون نفر پس از دریافت دوز اول را مبتلا می کند، اما بعد از دوز دوم این واکسن مشاهده نشده است.
o لخته شدن خون می تواند در قسمت های مختلف بدن از جمله مغز (این ترومبوز سینوس وریدی مغزی نامیده می شود) و شکم اتفاق بیافتد. پایین بودن سطح پلاکت های خون می تواند باعث خونریزی شود.

o علائم این حالت بیشتر بین 4 تا 20 روز پس از واکسیناسیون شروع می شود.
o افراد مبتلا دارای این حالت خیلی مریض می شوند و نیاز به رفتن به بیمارستان دارند. این حالت می تواند منجر به ناتوانی طولانی مدت، و حتی مرگ شود.
پس از واکسیناسیون باید به دنبال کمک پزشکی باشید اگر:
• شما فکر می کنید که یک واکنش آلرژیک دارید. اگر علائم شدید مانند تنفس، خس خس سینه، ضربان قلب سریع یا غش را تجربه می کنید، با 000 تماس بگیرید
• شما یک اثر جانبی مورد انتظار از واکسن را دارید که بعد از چند روز از بین نرفته است.
• شما موارد زیر را دارید:
o سردردهای شدید و مداوم که با سردردهای “معمولی” شما متفاوت هستند و با پاراسیتامول یا مسکن های دیگر برطرف نمی شوند
o تاری دید
o ضعف در صورت یا اندام ها
o سردرگمی یا تشنج.
• شما نگران یک عارضه جانبی بالقوه هستید یا نشانه های جدید یا غیر منتظره ای دارید، مخصوصا در طی 4 تا 20 روز پس از واکسیناسیون، مثل:
o تنگی نفس
o درد قفسه سینه
o درد مداوم شکمی
o تورم در پا
o جوش های سرسوزنی یا کبودی در محل تزریق که قابل توجیه نیست.
به پزشک خود بگویید که اخیراً واکسن دریافت کرده اید.برای علائمی که اضطراری نیستند، می توانید به ارائه دهنده خدمات درمانی معمول خود (معمولا پزشک عمومی) مراجعه کنید.

پایش ایمنی واکسن و گزارش عوارض جانبی
شما می توانید عوارض جانبی مشکوک را به ارائه دهنده واکسیناسیون یا سایر متخصصین بهداشت و درمان خود گزارش دهید. بعد آنها یک گزارش رسمی را از طرف شما به اداره بهداشت ایالت یا تریتوری تان یا به طور مستقیم به اداره کالاهای درمانی (TGA) خواهند داد.
اگر ترجیح می‌دهید خودتان گزارش کنید، لطفاً به وب سایت TGA مراجعه کنید و دستورات آن صفحه را دنبال کنید:
https://www.tga.gov.au/reporting-suspected-side-effects-associated-covid-19-vaccine

آزمایش کووید 19 پس از واکسیناسیون
برخی عوارض جانبی ناشی از واکسیناسیون کووید 19 ممکن است مشابه علائم کووید 19 (مانند تب) باشد. با این حال، واکسن کووید 19 آسترازنکا حاوی هیچ ویروس زنده سارس COV-2 نیست و نمی‌تواند باعث بروز کووید 19 شود. شما ممکن است نیازی به تست کووید 19 یا جداسازی نداشته باشید:
• اگر علائم عمومی مانند تب، سردرد یا خستگی را در دو روز اول پس از واکسیناسیون داشته باشید و
• اگر مطمئن هستید که هیچ نشانه تنفسی ندارید (مثلاً آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، از دست دادن بو یا از دست دادن چشایی).
با این حال، شما باید دستورالعمل های فعلی در ایالت/تریتوری خود را برای به روز ترین اطلاعات بررسی کنید. این توصیه ممکن است در صورت شیوع کووید 19 در منطقه محلی شما تغییر کند. اگر معیارهای دیگری را برآورده می کنید، ممکن است لازم باشد که یک آزمایش کووید 19 بدهید، مثلا اگر شما یک تماس نزدیک با یک مورد شناخته شده کووید 19 هستید. اگر شک دارید، به دنبال ارزیابی پزشکی باشید.

قرار ملاقات دوم خود را به خاطر داشته باشید
این مهم است که شما دو دوز از واکسن کووید 19 آسترازنکا را با فاصله حدود 12 هفته از هم دریافت کنید. دوز دوم احتمالا مدت حفاظت در برابر کووید 19 را طولانی تر می کند.
ا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *