همه چیز درباره واکسیناسیون پرندگان

برای اینکه پرندگان به انواع بیماری های مختلف حساسیت های متفاوتی دارند و برای جلوگیری از تلفات در گله طیور از واکسن ها استفاده می کنیم . واکسن ها انواع بسیار متفاوتی دارند و به صورت واکسن کشته ، واکسن زنده و واکسن نو ترکیب موجود هستند .

واکسن های کشته :

این نوع واکسن ها با بهره وری از محلول فرمالین و یا محلول های مشابه به صورت غیر فعال در می آیند و به بدن پرنده تزریق می شوند . باید توجه داشته باشید که دمای نگهداری واکسن کشته شده بیماری های پرندگان بین پنج الی هشت درجه سانتی گراد می باشد .
مزایای واکسن کشته شده : ایجاد ایمنی یکنواخت برای طیور ، عدم انتقال بیماری از طریق واکسن ، مناسب استفاده برای جوجه یک روزه ، امکان استفاده چند واکسن به صورت همزمان ، نگهداری آسان واکسن ، تعداد پایین دفعات واکسیناسیون ، عدم ایجاد آلودگی و … مزایای واکسن کشته شده برای طیور است .
معایب واکسن کشته شده : ضایعات بالا این واکسن ، عدم صرفه جویی در زمان ، ایجاد حساسیت در برخی از موارد ، دقت پایین حین کنترل تأثیر گذاری ، ایجاد تأخیر در پاسخ ایمنی بدن پرندگان از معایب واکسن کشته شده برای پرندگان می باشد .

واکسن زنده :

این نوع واکسن را به دلیل وجود میکروارگانیسم های ضعیف و یا سویه های بسیار ضعیف به این صورت نامگذاری نموده اند . واکسن های زنده را برای پرندگان می توان به صورت تزریق و یا آشامیدنی مورد استفاده قرار داد .
مزایا واکسن زنده : ایمنی بسیار زیاد در حین مصرف ، استفاده آسان ، امکان استفاده از واکسن در سطح وسیع ، قیمت مناسب و … از مزایا استفاده از واکسن زنده پرندگان است .
معایب واکسن زنده : امکان آلوده شدن بسیار زیاد ، ایجاد حساسیت تنفسی و چشمی در طیور ، انتقال ویروس از طریق واکسن ، نیاز به دقت بالا در زمان مصرف واکسن طیور  و … از معایب واکسن زنده می باشد .

روش های مصرف واکسن طیور :

1. اسپری کردن واکسن پرنده : در این روش محتویات واکسن توسط یک اسپری به عمق دستگاه تنفسی طیور وارد شده و ایجاد اثر گذاری می کند .
2. آشامیدن واکسن : واکسن آشامیدنی از طریق شیر خشک بدون چربی دو گرم در هر لیتر آب حل می شود و بلافاصله مصرف می گردد .
3. دادن واکسن به وسیله قطره چشمی : در روش دادن واکسن به صورت قطره چشمی واکسن از طریق چشم به بدن پرنده منتقل می گردد ، فقط در نظر داشته باشید واکسن مصرفی پرندگان در این روش پس از پلک زدن پرنده به صورت کامل منتقل شده است بنابراین پرنده را تنها زمانی رها کنید که پلک زده باشد .
4. دادن واکسن به وسیله قطره چشمی : این نوع واکسن هم مانند نوع قبلی است با این فرق که واکسن از راه بینی به بدن طیور وارد می شود .
5. تزریق واکسن : تزریق واکسن بهترین نوع واکسیناسیون می باشد که در زیر پوست یا داخل عضله تزریق می شود . برای تزریق زیر جلدی در گردن و تزریق عضله در سینه و یا ران انجام می گردد .
6. دادن واکسن با قطره دهانی : واکسن در این روش از طریق قطره چکان به قسمت درونی دهان پرنده ریخته می شود .
7. انتقال واکسن از طریق کواک : در این روش واکسن به قسمت جنسی پرنده وارد می شود .
8. تزریق واکسن به تخم نطفه دار : این نوع واکسن در 18 روزگی تخم نطفه دار واکسن به آن تزریق می شود .
9. فرو بردن نوک در واکسن
10. ریختن واکسن در خوراک
11. تزریق واکسن از طریق فولیکول پر ها : در این روش پر پرنده کنده شده و واکسن به محل آن تزریق شود .

در حین واکسیناسیون طیور به نکات زیر توجه کنید :
سلامت پرندگان ، کیفیت واکسن ، تاریخ انقضا واکسن ، به کار گیری بهترین روش دادن واکسن به پرنده ، استفاده از فرد آموزش دیده برای زدن واکسن به پرنده ، نگهداری واکسن در محیط امن ، به هم زدن واکسن قبل مصرف ، استفاده از تجهیزات استریل ، رقیق نمودن واکسن با آب مقطر ، رعایت بهداشت و …
برای اینکه گله پس از واکسیناسیون با مشکل مواجه نشود حتما پرندگان را پس از واکسینه شدن تقویت نمایید و اگر پس از واکسیناسیون گله دچار مشکلات حاد شد حتما به دامپزشک مراجعه شود تا در صورت نیاز دارو لازم برای مشکل مورد نظر نجویز شود .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *