انواع واکسن و برنامه واکسیناسیون گاو

واکسیناسیون گاو چه اهمیتی دارد؟

تولید شیر و گوشت مهمترین هدف از پرورش گاو زنده است که به دو دسته گوشتی و شیری تقسیم می شوند با وجود اینکه مقاومت بدنی گاو نسبت به گوسفند زنده بیشتر است و کمتر در معرض بروز بیماری قرار می گیرند اما خیلی از بیماری های دامی می تواند حتی باعث تلف شدن گاو شود. بنابراین خیلی مهم است که شما با داشتن دامپزشک معتبر به موقع واکسیناسیون گاوهای شیری و گوشتی و حتی گوساله ها را انجام دهید تا بدن آنها در برابر انواع بیماری ها مقاوم شود.

تزریق واکسن اسهال گوساله ها

در حال حاضر دو نوع واکسن برای مصرف گوساله ها وجود دارد که شامل واکسن پلی والانی و همچنین واکسن دو منظوره که باعث کاهش ابتلا به اسهال و همچنین درمان ورم پستان مفید است.

انواع واکسن گاو را بشناسید

واکسن تب برفکی

تب برفکی یکی از بیماری های خطرناک گاوی است که در سطح جهان شیوع پیدا کردن است و مهمتری علائم آن زخم دهان است که باعث اختلال در تغذیه گاو زنده می شود و ممکن است در طولانی مدت باعث کاهش اشتها، حتی مرگ آن شود.

سن تزریق واکسن تب برفکی از 4 ماهگی به بالاست و تزریق همزمان با واکسن های دیگر نباید صورت گیرد.

واکسن شاربن

بیماری شاربن یکی از بیماری عفونتی است که مهمترین عوامل شیوع آن می تواند نسوزاندن دام مبتلا به شاربن باشد و به دلیل مقاومت بالای باکتری و دوام آن در خاک امکان همه گیر شدن بیماری وجود داشته باشد. تزریق واکسن شاربن در سال یک یا دو بار است که معمولا با تزریق واکسن به گاو شیری به مدت یک یا دو روز با کاهش میزان تولید شیر و به موجب آن خسارات اقتصادی همراه است. توجه داشته باشید که تزریق واکسن شاربن از سه ماهگی به بالا است و تزریق آن برای ماه های آخر دوران آبستن گاو جایز نیست.

واکسن بروسلوز

نام دیگر بیماری بروسلوز بیماری تب مالت است که گزارشات حاکی از آن است که تنها 65 الی 75 درصد از گاوهای واکسینه شده در برابر بیماری جان سالم به در می برند از این رو تزریق واکسن بروسلوز برای گله گاوهای شیری و گوشتی ضروری محسوب می شود.

واکسن تیلریوز گاوی

تیلریوز یا زردی گاو یکی از بیماری های قدیمی دامی است که در قدیم برای درمان آن تنها به تزریق اکسی تتراسیکلین و برخی اوقات به خوراندن هندوانه به گاو مبتلا روی می آورند. یک بیماری انگلی که بیشتر به خاطر شیوع پشه و کنه در فصل گرما گاوهای شیری و گوشتی را در بر می گیرد وبهترین روش برای پیشگیری از بیماری سمپاشی به موقع ساختمان گاوداری و همچنین تزریق واکسن تیلریوز گاوی در فصل زمستان است.

واکسن IBR

یکی دیگر از بیماری های گاو که می تواند باعث سقط جنین و مشکلاتی چون نازایی گاو ماده و نر شود بیماری IBR است که بهترین راه پیشگیری از بیماری تزریق واکسن آن است.

واکسن BVD

یکی از انواع ویروس ها که می تواند گله گاوهای شما را در بر گیرد ویروس نوع BVD است که حتی امکان سقط جنین را در بر دارد.

واکسن لپتوسپیروز

یکی دیگر از عوامل سقط زایی و همچنین بدنیا آمدن گوساله های ضعیف و ناقص بیماری لپتوسپیرا است که می تواند با تزریق واکسن لپتوسپیروز عملا باعث پیشگیری از ابتلا گاو زنده به بیماری شود.

واکسن لمپی اسکین

لامپی اسکین یکی از بیماری های پوستی گاو است که از طریق نیش پشه و کنه وارد بدن دام زنده می شود از این رو بیشترین درصد ابتلا گاوهای شیری و گوشتی به بیماری لمپی اسکین در فصل گرما و تابستان است که شما می توانید با تزریق واکسن لامپی اسکین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن دام زنده در برابر بیماری شوید که البته بهتر است در فصل زمستان واکسیناسیون گاو انجام شود.

  1. از تزریق واکسن به ماه آخر دام اجتناب کنید.
  2. از واکسیناسیون دام سه هفته قبل از کشتار اجتناب کنید.
  3. واکسن از شبکه توزیع دریافت و در جای خنک نگهداری شود.
  4. واکسینه کردن تمامی دام ها به صورت همزمان انجام شود.

واکسن تب سه روز

یکی دیگر از بیماری ها تب سه روز در بین گله گاوهاست که واکسن آن به صورت غیرفعال و به صورت تزریق عضلانی به گاو زنده زده می  شود.

تزریق واکسن هایی که می تواند در آینده برای گاو زنده ضروری باشد

1-واکسن زبان آبی

بیماری زبان آبی از یک نوع ویروس که شبیه بیماری تب سه روزه، لامپی اسکین از طریق نیش پشه ها وار بدن دام زنده می شود.

2-واکسن ورم پستان

بیماری ورم پستان گاو باعث کاهش تولید شیر می شود از این رو خیلی مهم است با رعایت یک سری نکات مهم چون دوشیدن سریع شیر، فرو بردن سر پستانک در محلول ضدعفونی، رعایت بهداشت دام، نگهداری خوب از دستگاههای شیردوشی گاو زنده و… باعث کاهش ابتلا به بیماری ورم پستان شد از این رو در آینده ممکن است تزریق واکسن ورم پستان انجام شود.

واکسن سل گاوی

سل یکی از بیماری هایی است که می تواند باعث کاهش درصد باروری و سقط جنین می شود که در این بین بیماری جزو بیماری های مشترک بین انسان و گاو است که با مصرف گوشت آلوده انجام می شود.

انواع روش های تزریق واکسن دام

علاوه براینکه شما باید حتما گاوداری را به سمت دامداری صنعتی ببرید حتما باید واکسیناسیون دام ها به موقع انجام شود تا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن گاوها در برابر انواع بیماری های تب برفکی، بروسلوز،زردی و.. شود اما باید توجه داشته باشید که هنگام تزریق واکسن باید با توجه به نوع تزریق که به صورت عضلانی، زیرجلدی، داخل رگی است توسط مامور و کسی که تخصص لازم در این زمینه را دارد انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *