اطلاعیه‌ سازمان دامپزشکی کشور در خصوص آنفلوانزای فوق حاد پرندگان قابل توجه پرورش دهندگان طیور، بویژه واحدهای مرغ مادر و تخمگذار

 

 

اطلاعیه بهداشتی-آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

با توجه شروع فصل سرما، حضور ویروس آنفلوانزای فوق حاد، و امکان مواجهه طیور تخمگذار و مادر در مناطق با تراکم بالا ، بسیارمحتمل است و در صورت عدم رعایت موازین امنیت زیستی و عدم واکسیناسیون طیور بر علیه این بیماری، درگیری طیور و شروع انفجارهای این بیماری دور از انتظار نمی باشد.

اطلاعیه بهداشتی-آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

با توجه شروع فصل سرما، حضور ویروس آنفلوانزای فوق حاد، و امکان مواجهه طیور تخمگذار و مادر در مناطق با تراکم بالا ، بسیارمحتمل است  و در صورت عدم رعایت موازین امنیت زیستی و عدم واکسیناسیون طیور بر علیه این بیماری، درگیری طیور  و شروع انفجارهای این بیماری دور از انتظار  نمی باشد. لذا با توجه به تغییر فصل و مساعد شدن اکوسیستم ها در شش حوزه آبریز کشور برای فعالیت ویروس، ضمن تاکید بر ضرورت انجام واکسیناسیون واحدهای مادر و پولت تخمگذار بر علیه این بیماری در اسرع وقت، رعایت موارد زیر بطور اکید به پرورش دهندگان طیور توصیه گردد :

1- به هر طریق ممکن از ارتباط پرندگان داخل سالن، دان و آب مصرفی با پرندگان وحشی و آزاد پرواز و فضولات آنها جلوگیری نمایید. در این ارتباط لازم است انبار دان و سالن پرورش برای اینگونه پرندگان غیر قابل نفوذ باشد و محوطه مرغداری فاقد هرگونه جاذبه ای برای ورود پرندگان وحشی باشد. ریخت و پاش دان و رها سازی کود در محوطه و وجود آبگیر و تجمع آب به هر شکل این جاذبه را ایجاد می نماید.

2- از رفت و آمد غیر ضروری جلوگیری نموده و در صورت لزوم با رعایت کامل موارد بهداشتی تردد انجام شود.

3- تعویض کفش و لباس در هنگام ورود به مزرعه (شامل کارگران و بازدید کنندگان ) ضروریست.

4- حوضچه ضد عفونی درب ورودی مزرعه و ورودی سالنها را فعال نگه دارید و در هنگام ورود به سالن، شستن دستها با آب و صابون و ضدعفونی آنها و تعویض کفش یا حداقل برس کشی کف چکمه با مواد ضد عفونی کننده ضروریست. رعایت بهداشت و اصول قرنطینه در ورودی سالن به مراتب از محوطه  با اهمیت تر است بطوریکه از غیرآلوده بودن کلیه وسایل، مواد، آب، دان و افراد ورودی به سالن باید اطمینان حاصل نمایید.

5- از رفت و آمد خودروها به داخل محوطه پاک جلوگیری شود و در موارد بسیار ضروری نسبت به ضدعفونی قسمتهای بیرونی خودرو به صورت کامل اقدام شود.

6- خودرو حمل تخم مرغ، کارتن تخم مرغ و دان قبل از ورود به مزرعه و یا بارگیری در مبدا مورد شستشو و ضد عفونی قرارگیرد.

7- در واحد های تخمگذار ترتیبی اتخاذ شود تا تخم مرغ خوراکی  به گونه ای به بیرون از مرغداری انتقال یابد که خودرویی وارد محوطه پاک نشود.

8- کلیه رفت و آمد های افراد به واحد را ثبت و ضبط نمایید.

9- از حضور در بازار پرندگان زنده ، محل های پرورش طیور ، پارک پرندگان و به طور کلی محل تجمع پرندگان غیر از واحد خودتان خودداری نموده و ترتیبی اتخاذ نمایید تا پرسنل واحد نیز همین ممنوعیت را اجرا نمایند.

10- از ورود پرنده جدید به واحد ( بویژه در مزارع مرغ مادر ) تا اطلاع ثانوی خودداری نمایید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *